1269472844_by_Radkowski

Jest na to odpowiedni termin: pozornie wiarygodna racjonalizacja. Czym jest realizm? Większoiść ludzi powie, że realnym(pragmatycznym, przyziemnym) spojrzeniem na rzeczywistość. Ale skoro to jest spojrzenie, to przecież musi być to subiektywne podejście do tego co się widzi. Czyli ten tak zwany realizm jest subiektywnym odczuciem natemat tego, co człowiek zauważa wkoło sobie. Tak, subiektywne, bo najczęściej ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, tzn ma trochę, ale nie do końca 🙂 . Spytasz „dlaczego?” lub wręcz się ze mną nie zgodzisz? Już tłumaczę.

Człowiek zauważa jakieś zdarzenie, lub ktoś mu o nim przypomina. Zasmuca się i mówi coś z w stylu: „znając życie i tak się nie uda”. Na stwierdzenie, że jest pesymistą odpowiada: „nie pesymistą, tylko realistą, przecież i tak większość rzeczy nie wychodzi, to nie chociaż się nie rozczaruję”.
Takie podejście, jak widać na przykładzie, jest typowo negatywne czyli pesymistyczne, a dodatkowo…

Drugi człowiek zauważa to samo wydarzenie lub ktoś mu o nim przypomina. Patrzy na to i mówi coś w stylu: „nie ma problemu, damy radę to rozwiązać”. – jak widać jest to podejście pozytywne. Człowiek niekoniecznie musi skakać z radości, ale ma optymisyczne podejście do tego samego wydarzenia.

A teraz do czego zmierzam. „Realizm” ma najczęściej niewiele wspólnego z rzeczywistoścą, wbrew temu co twierdzą realiści. Z tej choćby przyczyny, że jeśli rzeczywistość jest jedna (a jest) i jeśli realiści twierdzą, że ich realizm jest prawdziwym sądem o rzeczywistości, to jest to nieprawda, gdy inny człowiek w tej samej rzeczywistości potrafi zrobić czy osiągnąć to, co realista uważa za niemożliwe.

Jeśli jesteś zatem „realistą”, to skończ z tym i zacznij po prostu poznawać prawdę o rzeczywistości. Nie jest istotne czy według Ciebie jest coś niedobre/nierealne itp. Ważne jest to czy jest to możliwe do wykonania w naszym rzeczywistym świecie. Czyli nie to kto ma rację, a to co jest właściwe. Oczywiście jest też ważne co Ty o tym sądzisz, ponieważ jeśli sądzisz, że czegoś nie wykonasz, to nawet jśli jest to wykonalne z naszej rzeczywistości, nawet nie zabierzesz się za realizację tego 🙂 .

Wielu czytelników znalazło ten post po wpisaniu tych słów kluczowych:

  • realizm
  • pesymizm
  • Lipek
Share: