Będąc na drodze do doskonałości, należy pamiętać o tym, że droga ta się nie kończy.

Czasem słyszę narzekanie ludzi, że powstaje kolejna książka motywacyjna lub o rozwoju. Ktoś wypowiada zdanie, że przecież nikt tego nie przeczyta. Ktoś inny powie, że kolejne i to samo, szkolenie, film. Wszędzie zewsząd narzekanie, że jest za dużo. A przecież, co za dużo, to niezdrowo.

Otóż i tak i nie. Co za dużo na raz i bez odpoczynku, wręcz kompulsywnie, to może być i niezdrowo. Lecz powyższe stwierdzenia można wypowiedzieć tylko wtedy, gdy się nie zastanawiać głębiej nad tym tematem, z punktu widzenia egoistycznego. Że przecież jakiś tam człowiek, nie byłby w stanie tylu przeczytać, bo by go znudziło/przerosło/zniechęciło.

Lecz jeśliby się zastanowić, to nie każdy człowiek zainteresowany rozwojem przeczyta każdą książkę, pójdzie na każde szkolenie, obejrzy każdy film. Są różne preferencje. Każdy autor książki ma specyficzne podejście do tematu, ujmuje temat z różnych stron. Jeden człowiek jest bardziej agresywny, drugi mniej i jeśli będą mówić o tym samym temacie – szkolenie może być całkowicie różne. Do tego łagodnemu człowiekowi będzie się podobało jedno, a agresywnemu drugie.

Rozwój jest procesem, który nigdy się nie kończy. Mnie osobiście cieszą kolejne książki, filmy i szkolenia, ponieważ można uchwycić jakieś zdanie, które pozwoli zrozumieć ułożoną już w głowie jakąś teorię. Brakowało tego jednego zdania, żeby ją stosować, na przykład. W tym procesie również jest fajne to, że nigdy się nie kończy. Zawsze jest co robić i co zmodyfikować.

Dzięki temu nie ma miejsca ani na nudę, ani na wymyślanie zajęć wątpliwej wartości, jak to mają ci co najbardziej narzekają 🙂 .

Zbliżają się święta, więc pamiętaj, żeby się uśmiechać do ludzi 🙂 . Może poprawisz komuś tym humor i jego święta będą dużo lepsze? Są ludzie, którzy nie lubią z różnych przyczyn Bożego Narodzenia, a dzięki miłemu potraktowaniu jest szansa, że złagodzisz to złe samopoczucie 🙂 .

Share: