W poprzednim wpisie wspomniałem o wiedzy i działaniu. I o tym, że jedno nie jest ważniejsze od drugiego.

Jeśli masz inne zdanie na ten temat napisz w komentarzu 🙂 . A w dalszej części artykułu napiszę o moim podejściu do tego tematu. Uważam to za ważne, bo ciągle w życiu codziennym prawie że walczę z działaczami 🙂 .

Otóż podejście „działaczy” jest takie, że…

Tylko działanie jest ważne, a wiedza to przy okazji. Że trzeba robić, a nie dowiadywać się. Jest to niezła pułapka, bo działanie zabiera czas, jest fajne i wszyscy widzą, że działamy i my możemy czuć się świetnie, bo działamy! Jeśli działamy wytrwale to w końcu nawet mamy niezłe rezultaty.

Teraz kontrargument. Powiedzmy, że chcesz wkręcić śrubę. Bierzesz śrubokręt i wkręcasz, no nie?
A no nie do końca, ponieważ, żeby ją wkręcić musisz wiedzieć co to śruba i do czego służy, co to śrubokręt i do czego służy i jak go używać. W jaką stronę jest skrętny gwint, czy masz odpowiednią śrubę (śruba do drewna nie wejdzie w metal z gwintem na śrubę do metalu (oczywiście wejdzie jeśli użyjesz odpowiednio DUŻO siły 🙂 )).

Czyż nie jest tak, że najpierw potrzebujesz wiedzę, żeby potem móc działać? Jak by było inaczej to musiałbyś poświęcić dużo czasu na eksperymenty! Wkręciłbyś, ale ile to zajęło by Tobie czasu?

I tu dochodzimy do sedna „konfliktu” pomiędzy teoretykami i praktykami. Po prostu jedni nie chcą zrozumieć drugich, albo nie chcą poświęcić trochę czasu na dowiedzenie się jak jest na prawdę 🙂 .

Powiedzmy, że chcesz się zmotywować do założenia firmy – co robisz? Czytasz o motywacji i o zakładaniu firmy, potem zakładasz, czy zakładasz firmę i ona Ciebie motywuje do działania?

Rozpatrzmy oba przypadki:

1. Czytasz o motywacji i o zakładaniu firmy, potem zakładasz – poświęcasz dużo czasu na dowiadywanie się jak się firmę prowadzi i zakłada, o wzlotach i upadkach, o prawie, o motywowaniu siebie. A potem gdy jesteś w miarę gotowy (to ważne, że w miarę, o tym niżej) zakładasz firmę i działasz.

2. Zakładasz firmę i ona Ciebie motywuje do działania – zakładasz firmę i wszyscy patrzą jak działasz w niej i pytają jak ci idzie, robisz wszystko metodą prób i błędów i poświęcasz dużo czasu na naukę co działa, a co nie działa. Być może popełniłeś kilka bardzo ważnych błędów, po których masz blizny i… wiedzę.

Zauważasz podobieństwo OBU rozwiązań? Inna jest tylko kolejność! Oczywiście zwolennikom przygody polecam tylko działanie 🙂 . Działanie na początku przed wiedzą sprawia, że popełniasz dużo błędów, które czasem mogą bardzo boleć (co nie zawsze jest dobre, jeśli można tego błędu nie popełnić W OGÓLE zdobywając wcześniej wiedzę). Prawda jest taka, że ta wiedza jednak czemuś służy! Ludzie całe wieki dyskwalifikują np. filozofię, nie chcąc wiedzieć, że bez niej nie było by cywilizacji i tak dalej. Wiedza służy temu, żeby wiedzieć jak działać. Potem działamy i zdobywamy kolejną wiedzę, którą wykorzystujemy w praktyce. I tak w kółko. I to jest podstawa, ktoś kto mówi tylko o działaniu jakoś nie chce tego wziąć pod uwagę.

Jeszcze jedna sprawa, na usprawiedliwienie wszelkim motywatorom i praktykom. Możliwe jest, że wielu tak mówi, bo wie, że niewielu ludzi rusza swoją d… i coś robi z wiedzą 🙂 . Taka jest prawda, że tak samo jak rower pozostawiony w piwnicy nie sprawi, że masz lepszą kondycję od roweru, tak wiedza wyczytana w książce i odłożona w umysłowej piwnicy nie sprawi, że zrobisz coś lepiej lub w ogóle to zrobisz.

Taka jest kolej rzeczy – dowiadujesz się co i jak, choćby podstawy (np. co to jest koło, nie śmiej się, teraz już wiesz, a jak byś nie wiedział?) (wiedza), a potem sprawdzasz jak to działa (praktyka), wyciągasz wnioski (no bo wyciągasz, co? Powiedz, że zastanawiasz się czasem co robisz 🙂 ) (wiedza) i potem znowu to robisz (praktyka), potem może dowiadujesz się czegoś nowego, bo zawsze się coś nowego znajdzie, coś ulepszasz (wiedza), a potem znowu coś robisz (praktyka).

I w jednym się zgadzam w 100% z praktykami…

Ani wiedzy, ani praktyki nie zdobędziesz nie robiąc nic, siedząc na swoich czterech literach przed telewizorem (wbrew pozorom to nie wiedza, ewentualnie rozrywka i informacje, czasem wyjątkowo wiedza).

Czyli działaj, czy to zdobywając wiedzę, czy praktykę, zależnie od tego co wolisz w pierwszej kolejności, drugie zdobędziesz po chwili 🙂 .

Share: