Czy potrzebujesz uporu i bycia konsekwentnym
Często słyszę w rozmowach z ludźmi, że nic im się nie udaje, bo brakuje im konsekwencji. Mówią, że potrafią być uparci i że uważają to za zaletę.
Zastanów się jednak czy te dwie cechy, często wymawiane jako zalety, naprawdę nimi są? Może na pierwszy rzut oka powiesz, że tak, ale zastanów się teraz przy porównaniu dwóch cech: uparty – wytrwały. Widzisz różnicę?
Jeśli nie, to już ją nakreślam. Otóż uparty człowiek czy zwierzę (jak Ci się kojarzy osioł – pozytywnie?) jest „wytrwały” w sensie przeciwnym, czyli negatywnym. Zaś człowiek wytrwały w dążeniach jest pozytywny.
Zastanówmy się dalej w porównaniach…Czy powiesz o człowieku, który trwa w marnującym go związku, że jest wytrwały czy może raczej, że się uparł? A co ten człowiek by powiedział o sobie, że jest wytrwały czy że jest konsekwentny?
Wielu ludzi wpędza siebie w pułapkę, nieszczęśliwie dobierając słowa i uważając je za działające na korzyść. Bardzo często słyszę wypowiadane z dumą „jestem konsekwentna”. A co to w ogóle znaczy? Konsekwentnym można być i pozytywnie i negatywnie. Można konsekwentnie dążyć do celu, ale można również konsekwentnie dążyć do porażki.
Można również wytrwale dążyć do porażki, owszem, ale zauważ, że słowo „konsekwentnie”, podobnie jak „uparcie” wykazuje raczej brak rozumowania, oceniania, a wytrwałość uwzględnia jeszcze emocjonalne podejście i ocenianie.
Jak ktoś jest konsekwentny, to kiedyś podjął decyzję, a teraz się jej trzyma. Warunki mogły się zmienić, ale on nie ocenia, tylko jest konsekwentny! To jest właśnie ta różnica. Człowiek wytrwały zauważy, że się warunki zmieniły, dlatego, że zazwyczaj ciągle ich pilnuje i decyzje podejmuje na bieżąco, to słowo zawiera w sobie predykat AKTYWNOŚCI. Chodzi tu o to, że w końcu musi ciągle przy tym trwać, musi być w tym zakresie aktywnym – to dlatego to słowo brzmi wytrwały. Trzeba tu być aktywnym, nie ma tu miejsca na upór czy brak myślenia i działania.
Konsekwentnym można być biernie, wytrwałym trzeba być zawsze aktywnie!
Jak osioł jest uparty, to stoi. Drzewa uparcie stoją na swych miejscach, podobnie jak budynki. Nadal chcesz wszystkim naokoło mówić z dumą, że jesteś uparta i uważać to za pozytywną cechę? Ja od wielu lat nie używam żadnego z tych słów, a w zamian jestem wytrwały, dążę do celu i tak dalej. I jest o wiele lepiej.
Znam kilku ludzi, którzy kiedyś coś robili konsekwentnie, mimo tego, że po prostu robili błędnie. Byli dumni z tego, że są konsekwentni. Teraz jest płacz i zgrzytanie zębów.
Pamiętaj więc, że jesteś wytrwały i wytrwała w dążeniu do celów. I pamiętaj również, że wytrwałość w swoich decyzjach może nie być dobre, bo to zależy od tego, co to są za decyzje! Jeśli będziesz wytrwały w złej decyzji, to będzie już bycie konsekwentnym! Rozumiesz różnicę? 🙂
Bądź wytrwały!
Witaj Pawle
Zwróciłeś uwagę na to, że rzeczywiście użyłem zbytniego skrótu myślowego opisując różnicę pomiędzy byciem konsekwentnym a wytrwałym.
Różnica jest delikatna i obejmuje raczej wynik obu i motyw wytrzymania przy danym działaniu.
Mam tu na myśli rozróżnienie pomiędzy konsekwentnym dążeniu ku celowi szkodzącemu nam (świadomie bądź nie), a wytrwałości czyli nie poddawaniu się przeciwnościom losu.
Konsekwencja związana jest w takim razie według mnie z uporem bez względu na konsekwencje (na przykład wbrew dobrym radom). Wytrwałość uwzględnia rady i wyciąga z nich wnioski.
Można by też ująć to w ten sposób, jak:
Upór <- | Konsekwencja | -> Wytrwałość
Gdzie upór i wytrwałość to wersje konsekwencji, ale upór jest negatywny, a wytrwałość pozytywna. Wpis z kolei traktuje o tym, żeby nie stosować uporu jako bycia konsekwentnym, tylko wytrwałości.
1hej…
interesujace..
ale..
mówisz w tytule o uporze i konsekwencji,
a potem o konsekwencji i wytrwałości..
i nie jestem pewien tego dalszego rozróżnienia..
upór # (różne) konsekwencja,
to tak,
ale
konsekwencja a wytrwałość?
to raczej
intelekt # wysiłek…
pzdr
PJD
2