Piszę tego posta dzięki inspiracji świetnego artykułu o pieniądzach. Umieszczony przez Martę na jej blogu o sprzedaży na allegro (pod tym linkiem) 🙂 .

Marta stawia tam pytanie: czy pieniądze dają szczęście?
Do tego stawia dwie tezy:
1 – nie wystarczy wiedzieć jak robić pieniądze, żeby być bogatym.
2 – ludzie biedni podświadomie nie chcą być bogaci.

Tezy opisałem trochę swoimi słowami, żeby móc do nich się odnieść, sens zachowałem.

Teraz ja zadam Tobie pytanie. Czy Ty chcesz być bogaty. Czy ty chcesz być bogata?
Na pewno chcesz? Ale tak na pewno? A może się Tobie wydaje, że chcesz?

A masz już pieniądze? Jak nie masz, to zastanów się nad powyższymi pytaniami, bo jak chcesz iść spać to idziesz i już masz, jeśli coś chcesz to do tego dążysz. A jak nie masz, to gdzieś wkradł się błąd, czegoś zabrakło. A może się mylę? 🙂 No to się nad tym zastanówmy głębiej…

Kwestia bycia bogatym. Co nas blokuje? Bo przecież nie lenistwo 🙂 . Może zaprzeczysz, ale ja wiem, że lubisz robić fajne rzeczy i to w każdym wolnym momencie. Każdy z nas ma pociąg do działania. Może brakować tylko motywacji, lub skuteczności w działaniu. O tych dwóch rzeczach pisałem i będę pisał jeszcze nie raz.

Co do pieniędzy… I tezy nr.1 – nie wystarczy wiedzieć jak robić pieniądze, żeby być bogatym.

Doradca finansowy, który radzi ludziom, żeby inwestowali pieniądze i będą bogaci, który nie jest bogaty (doradca oczywiście). Wróżka, która za 50 złotych powie Ci liczby na przyszłe losowanie w totolotka… Co ich łączy?

Biznes 🙂 – i jeszcze jedno, nie są bogaci, mimo posiadania wiedzy 😉 . Zgodzisz się pewnie ze mną, że wiedzieć, a mieć to robi różnicę. To, że czytasz dużo to bardzo dobrze 🙂 , dzięki temu wiesz. Każdy od tego zaczyna. Musisz wiedzieć w jakim kierunku idziesz  i skąd, pisałem o tym wcześniej.

Czyli nie wystarczy wiedzieć jak. Potrzeba jeszcze odpowiedniego działania i myślenia. I przy okazji myślenia przechodzimy do kwestii kolejnej, tezy numer 2 – ludzie biedni podświadomie nie chcą być bogaci. Truizm. Tendencyjne. Może nawet głupie i nielogiczne? A może logiczne, ale nie prawda? 🙂

Cóż – prawda.

Nie zgadzasz się? To dobrze, że to czytasz 🙂 . Zgadzasz się? To bardzo dobrze, bo to dobrze zgadzać się z czymś, co jest prawdą 🙂 .

Ludzie biedni odrzucają pieniądze już na poziomie nieświadomym. Zapytaj biednego o pieniądze. Szczególnie u nas w Polsce – pojawi się problem. W większości przypadków nie będzie chciał rozmawiać, albo będzie mówił jakieś totalne brednie. Znasz to – pierwszy milion trzeba ukraść. Totalna głupota, gdyż nie tak łatwo znaleźć bank, który ma milion złotych, a potem ukraść (sfinansować kradzież – sprzęt), a potem nie dać się złapać, a potem jeszcze w jakiś sposób nie zostać wykrytym 🙂 . Czyż nie? A jednak mamy wielu milionerów. Każdy z nich rabował?

Ale teraz dokładnie o nas. Polecam test z artykułu Marty. Czy widzisz w głowie pieniądze? Nie w postaci marzenia. Pieniądze same w sobie są zbyt ulotne, żeby coś to dawało jako marzenie. Zazwyczaj jak marzysz o pieniądzach to marzysz o prestiżu, samochodzie, domu? A spróbuj marzyć o 100000 złotych na koncie w banku widzianym jako rachunek elektroniczny 🙂 . Pewnie będzie ciężko. Posiadanie pieniędzy w głowie jednak to nie marzenia.

Posiadanie pieniędzy w głowie to sposób, decyzje, przekonania, wartości.

Dlatego tak ciężko jest stać się bogatym u nas w Polsce.

Spójrz, my jako społeczeństwo ogólnie:

1. Mamy przekonanie, że bogaty człowiek to złodziej i cham. (przekonanie)
2. Pieniądze szczęścia nie dadzą. (przekonanie)
3. Sposobem na zarabianie pieniędzy to praca na etacie. (sposób)
4. Sposobem na bogacenie się to praca na dwóch etatach 🙂 . (sposób)
5. Praca=pieniądze. Pieniądze to praca – praca to pieniądze. (sposób)
6. Bycie bogatym, to znaczy być lepszym od niebogatych, a to jest złe. (wartość)
7. Słyszymy w mediach ciągle o przekrętach, złodziejstwie, nadużyciach (uderza to w wartości). (wartość)
8. Bycie bogatym to pycha. (wartość)
9. Jak człowiek ma pieniądze i nie rozdaje ich „biednym” to skąpiec. (użyłem tutaj cenzury, bo słyszałem bardziej… dosadne określenia 🙂 ). (przekonanie)
10. Ciężko podjąć z takimi przekonaniami decyzję o byciu… przestępcą, chamem, skąpcem, złodziejem – bo ludzie nie będą już nas lubili! (decyzja, a raczej jej brak)

11. Mógłbym wymieniać tutaj jeszcze duuuuużo podobnych błędnych, negatywnych przekonań, wartości…

Odpowiem teraz na pytanie, bo myślę, że tezy zostały w tym artykule udowodnione. Jak zwykle, jak się nie zgadzasz – napisz w komentarzu :).

Odpowiedź na pytanie: czy pieniądze dają szczęście? Brzmi… Nie!

Zdziwiony, po tym co napisałem? 🙂 Otóż prawda jest taka, że pieniądze same w sobie nie dają szczęścia. Ani ich nie zjesz, ani nie obejrzysz w nich swojego ulubionego programu, ani się z nimi nie ożenisz, nie mówiąc już o posiadaniu dzieci z pieniędzmi 🙂 . Pieniądze są środkiem, który umożliwia Ci komfort i bezpieczeństwo! Szczęście masz w głowie. Koniec i kropka. Jednakże…

Pieniądze i bycie bogatym jest bardzo ważne. Mając więcej pieniędzy niż potrzebujesz jesteś w stanie zapewnić komfort i bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale i rodzinie! Mając więcej pieniędzy niż potrzebuje Twoja rodzina, możesz zapewnić komfort swoim znajomym… I tak dalej. Pieniądze szczęścia nie dają, ale umożliwiają je… Najpierw jednak musisz Ty je mieć w głowie, najlepiej, żebyś do tego był, była dobrym człowiekiem. Na tym to polega 🙂 .

Przy okazji… Uruchomię dział traktujący o pieniądzach 🙂 od strony samorozwoju.

Życzę Ci, żebyśmy wszyscy mieli dużo pieniędzy i żebyśmy wspólnie wyciągnęli ten świat z błędnych przekonań 🙂 .

Wielu czytelników znalazło ten post po wpisaniu tych słów kluczowych:

  • pieniadze to nie wszystko cytaty
  • pieniądze to nie wszystko ale wszystko bez pieniędzy to
  • pieniądze to nie wszystko ale wszystko bez pieniędzy
Share: