Cytat doskonały
W dobrze zarządzanym kraju, bieda jest czymś, czego należy
się wstydzić. W źle zarządzanym – bogactwo jest czymś, czego
należy się wstydzić.
– Konfucjusz
Istnieje mit, że w ekonomii wszystkie wartości pieniężne są „sumy zerowej”. Czyli, że jeśli jedni mają więcej, to inni muszą mieć mniej. To jest oczywiście mit. Jak się tworzy, to jest tego czegoś po prostu więcej. Jeśli by tak nie było, to przecież nie mielibyśmy coraz większej samochodów czy ubrań/sprzętu/narzędzi niż, powiedzmy, w średniowieczu. A teraz odnośnie cytatu, jak uważasz, patrząc na to czy u nas się trzeba wstydzić czy chwalić bogactwem, jak zarządzany jest nasz kraj? 🙂
***
Jeśli chcesz więcej cytatów, zapisz się na „Cytaty na maila” wpisując swój adres mailowy i imię w odpowiednie pola znajdujące się po lewej stronie na górze, pod przyciskiem „Home”. Wysyłane są co trzy dni.
Witaj Kamilu
W tym micie chodzi o to, że, według tego mitu, zysk jednej strony, jest stratą drugiej strony. Dla przykładu: trzymając się wytycznych mitu, sprzedający dom zyskuje, to w takim razie kupujący musiałby stracić, a tak przecież nie jest, bo obie strony korzystają na transakcji. Czyli transakcje nie niwelują się do zera (plus i minus = zero), a powstaje więcej wartości (plus i plus = plus). Podobnie z firmami, które wytwarzają dobra i je sprzedają, itp.
Nie jestem ekonomistą i lepiej nie potrafię tego uzasadnić 🙂 . Bardzo ładnie wyjaśnia to Thomas Sowell w swojej książce „Fakty i mity w ekonomii”. Bardzo fajna, choć niełatwa książka, ale polecam, bo fajnie wyjaśnia wiele zjawisk ekonomicznych 🙂 .
1jak trafnie zauważyłeś „wartości PIENIĘŻNE”, a jak wiemy, taka wartość to tylko umowa pomiędzy sprzedającym i kupującym. Suma zerowa mówi o tym, że system (tutaj gospodarka) jest zawsze w stanie równowagi, a więc to tak samo jak z naczyniami połączonymi, nie ważne jak dużo wody nalejemy do któreś z rurek (wyprodukujemy towarów i usług), poziom we wszystkich rurkach zawsze będzie równy, a ingerencja w którąkolwiek rurke, spowoduje wpływ na pozostałe.
2