"Ja" Doskonały

Rozwój osobisty – Droga do doskonałości
Subscribe

Czym jest myślenie liniowe i kreatywne

By: Andrzej Category: O rozwoju, O Tobie

Myślisz liniowo czy kreatywnie?

Oba rodzaje myślenia są przydatne w różnych sytuacjach. Jedno z nich jest bardziej męczące, drugie mniej. Które z nich stosujesz częściej?

Odpowiedź jest oczywista. Najprawdopodobniej wszyscy ludzie najczęściej stosują myślenie liniowe. O ile stosują jakiekolwiek myślenie 🙂 . Są też tacy ludzie, którzy myślą tylko od czasu do czasu 🙂 .

Wracając do tematu, myślenie liniowe jest przyczynowo – skutkowe. Myślenie kreatywne nie ma jakichś norm postępowania, jest szukaniem czegoś innego, pisząc bardzo ogólnie.

Teraz rozwińmy ten temat bardziej…

Żeby coś zrobić potrzebujesz obu rodzajów myślenia. Po prostu nie dasz rady myśleć ciągle kreatywnie. Bardzo ważne jest znanie skutków swoich działań, jak również działań innych ludzi, czy wydarzeń zewnętrznych.

1. Gdy natrafisz na problem, możesz go rozwiązać za pomocą myślenia liniowego, za pomocą dedukcji. Ma to i wady i zalety. Za pomocą myślenia dedukcyjnego przechodzisz od ogółu do szczegółu, czyli znając ciągi przyczynowo – skutkowe, dopasowujesz kolejne znane rozwiązania do problemu, dopóki nie znajdziesz pasującej odpowiedzi. Problemem w takim myśleniu dedukcyjno – liniowym jest możliwość skończenia się potencjalnych rozwiązań. Czyli jeśli ktos w Twoim otoczeniu powie Ci kiedyś, że nie widzi już wyjścia z czegoś, najpewniej ten ktoś myśli liniowo (dedukcyjnie). Poleć temu komuś, żeby zaczął myśleć inaczej, kreatywnie, a może wyjdzie z opresji. Oczywiście jeśli będzie chciał.

Inną odmianą myślenia liniowego jest „kombinowanie”. „Kombinator” niewiele myśląc i rozważając, dopasowuje kolejne „rozwiązania” do problemu, chcąc znaleźć wyjście. Zazwyczaj „kombinatorami” są ludzie leniwi, którzy nie używają zbytnio myślenia, tylko kombinują 🙂 .

2. Myślenie kreatywne jest myśleniem indukcyjnym czyli od szczegółu do ogółu. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to „wyższa” forma myślenia, gdyż jest ono związane z tworzeniem i jest bardziej energochłonne. Gdy masz problem i używasz myślenia indukcyjnego, możesz znaleźć nieskończoną ilość rozwiązań, nigdy nie skończą Ci się możliwości, dopóki nie przestaniesz myśleć. Oczywiście wiele z wymyślonych rozwiązań będzie błędnych. Jest to jedyna forma myślenia, która znajdzie rozwiązanie problemu, który nie ma jeszcze znanych rozwiązań. Za pomocą tego myślenia powstaje większość wynalazków.

Tu mała uwaga: myślenie to kojarzy się z artystami i tworzeniem muzyki, malowaniem i rzeźbieniem itp. Jest to tylko po części prawdziwe i nie należy mylić myślenia indukcyjnego czy kreatywnego z działalnością twórczą czy sztuką. Myślenie to myślenie, sztuka to sztuka.

Znając różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami myślenia możesz bardziej wydajnie kierować swoją energią. Podczas działań codziennych możesz używać myślenia liniowego, a przy natrafieniu na poważniejszy problem lub myśląc o ważnym działaniu, możesz świadomie przejść do myślenia kreatywnego, zamiast „kombinować 🙂 . Wbrew pozorom przechodzenie świadome od jednego rodzaju myślenia do drugiego, jest bardzo przydatne.

Często podczas rutynowych działań natrafiamy na problemy większej wagi, które należy rozwiązać indukcyjnie. Uświadamiając sobie oba rodzaje myślenia masz większe szanse na automatyczne przełączenie się na odpowiedni rodzaj myślenia do wagi problemu. masz mniej problemów „bez wyjścia” 🙂 .

Leave a Reply